Nasiona kukurydzy do siewu

Obok pszenicy oraz ryżu, kukurydza stanowi trzecią najczęściej uprawianą roślinę na świecie. Wynika to z faktu, że kukurydza jest bardzo łatwa w uprawie. W krajach rozwijających się kukurydza nasiona jest jednym z najważniejszych źródeł pożywienia ludzi. W krajach bogatych wykorzystuje się ją głównie jako paszę. Jak widać jest to roślina bardzo wszechstronna i z tego powodu niezwykle popularna. Wybierając nasiona kukurydzy do siewu należy zwrócić uwagę na kilka czynników.

Podział nasion kukurydzy w zależności od przeznaczenia

Nasiona kukurydzy do siewu dzielą się na dwa rodzaje: kukurydzę na ziarno oraz kukurydzę na kiszonkę. Kukurydza nasiona w zależności od zastosowania powinna spełniać różne wymagania. Najważniejszą kwestią w przypadku ziaren kukurydzy jest jej wydajność masy. Dla ziaren na kiszonkę powinna być ona wyższa. Dodatkowo nasiona kukurydzy do siewu przeznaczone na kiszonkę powinny być wybierane spośród odmian średnio wczesnych.

Jeśli chodzi o kukurydzę na ziarno to kukurydza nasiona https://polskieziarno.pl/nasiona/nasiona-kukurydzy-do-siewu/ taka powinna charakteryzować się przede wszystkim ziarnami o niskiej wilgotności. Takiej kukurydzy nie trzeba w żaden sposób dosuszać, co zmniejsza koszty jej przechowywania. Nasiona kukurydzy do siewu przeznaczone na ziarno powinny być również odporne na patogeny, choroby i grzyby.

Ważne cechy ziaren na które należy zwrócić uwag wybierając nasiona kukurydzy

Kukurydza nasiona musi spełnić kilka warunków, aby zapewnić wysoki plon i jego dobrą jakość. Przede wszystkim liczą się parametry ziarna kukurydzy, nie bez znaczenie jest jednak także gleba, w której będziemy prowadzić siew. Nasiona kukurydzy do siewu powinny cechować się tzw. wysoką odpornością na stres, definiowaną za pomocą parametru określanego jako plenność. W przypadku uprawy kukurydzy na terenie Polski to kukurydza nasiona powinna być odporna na działanie czynników atmosferycznych.

W Polsce mamy do czynienia przede wszystkim z okresami suszy, ale również z dużymi amplitudami temperatur. Nasiona kukurydzy do siewu powinny mieć również wczesność dobraną do obszaru Polski gdzie są uprawiane. Źle dobrana wczesność skutkuje zazwyczaj niższymi plonami, czasem również niedojrzałym ziarnem.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *