Kosztorysy napraw – gdzie szukać pomocy w Świdnicy?

Kiedy staliśmy się członkami zdarzenia drogowego, najczęściej odszkodowanie zostanie nam przyznane z OC sprawcy wypadku. Jednakże, zanim otrzymamy fundusze, pierw musimy zgłosić szkodę ubezpieczycielowi, po czym przeanalizuje całe zajście i poinformuje nas jakie świadczenie nam przysługuje. 

Stłuczka – co zrobić?

Po zgłoszeniu wystąpienia szkody ubezpieczycielowi otrzymuje on 30 dni czasu na wypłacenie nam odszkodowania. Po upływie 7 dni musimy się przygotować na przybycie rzeczoznawcy, który określi wartość szkody. Na podstawie jego informacji ubezpieczyciel oszacuje potrzebne fundusze na naprawę, które później otrzymamy do wglądu.

Warto podkreślić, iż coraz częściej ubezpieczyciele decydują się na oszacowaniu szkody poprzez zdjęcia mu wysłane. To takich sytuacji dochodzi, gdy rzeczoznawca nie jest potrzebny, ponieważ uszkodzenia są niewielkie. Większość towarzystw ubezpieczeniowych umożliwiają swoim klientom skorzystanie z Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Dzięki temu naprawą naszego pojazdu oraz wypłatą odszkodowania zajmie się nasz ubezpieczyciel, a nie sprawcy.

Na czym polega wycena naprawy samochodu z OC?

Wszyscy ubezpieczyciele dokonują wyceny naprawy pojazdu, powołując się na specjalny katalog. Znaleźć w nim można informację dotyczące minimalnej oraz maksymalnej ceny określonych części zamiennych i koszty roboczogodziny w każdym regionie. Pierwsze kosztorysy napraw, jakie otrzymujemy, prawie zawsze zostały oparte na zamiennikach oryginalnych części, gdyż ze wszystkich dostępnych na rynku właśnie one są najtańsze.

Naprawa czy gotówka – co wybrać?

Ubezpieczyciel ma dwie możliwość jak pokryć koszty wypadku. Pierwszą z nich jest wypłacenie określonej kwoty na konto bankowe albo rozliczenie się bezgotówkowo. Przy drugiej opcji to my decydujemy, w jakim warsztacie pojazd zostanie naprawiony.

Jeżeli chcemy zminimalizować ilość formalność, najlepiej wybrać jest ten współpracujący z ubezpieczycielem. Kiedy okaże się, że wycena szkód warsztatu jest kompletnie inna od kosztorysu ubezpieczyciela, wówczas przeprowadzona zostanie dodatkowa weryfikacja.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *