Aby drzwi w naszym domu mogły spełniać swoje zadanie, potrzebują one swoich klamek. Klamki do drzwi to na pierwszy rzut oka niewielki i mało istotny element, który w rzeczywistości umożliwia nam korzystanie z drzwi wejściowych oraz wewnętrznych. Oprócz tego, że pełnią one funkcję użytkową, to również mogą one być częścią dekoracji wnętrza budynku. Użytkownicy domu, każdego dnia pociągać będą za klamki, dlatego ich dobór, powinien zostać dokładnie przemyślany już na etapie projektowania wnętrza. Dobrze bowiem, aby klamki do drzwi były wygodne, a przy okazji by współgrały z resztą otoczenia.
Na co zwrócić uwagę wybierając klamkę do drzwi?
Dostępne na rynku klamki do drzwi wpasowują się lepiej w pewne style. Większość z nich jest tak produkowana, aby można było z nich wygodnie korzystać bez większych problemów. Przy wyborze klamki, trzeba przede wszystkim kierować się stylem, jaki prezentują nasze drzwi oraz reszta wnętrza.
Pod uwagę należy również wziąć kształt klamki, panujące trendy oraz funkcjonalność. Sprzedawane klamki do drzwi mogą być wykonane z różnych materiałów, które cechują się nieco innymi właściwościami, dlatego ten aspekt trzeba również dokładnie przemyśleć przed dokonaniem zakupu.
Zobacz klamki drzwiowe – przykładowe modele.
Z jakiego materiału wykonane są klamki do drzwi?
Klamki do drzwi mogą być wykonywane z różnych materiałów, które w różny sposób się zachowują. Bardzo często na rynku można spotkać klamki do drzwi wykonane ze stali, ponieważ wyglądają one dobrze i są do tego bardzo wytrzymałe. Alternatywą dla tego typu klamek są produkty aluminiowe, które są odporne na korozje i są zaskakująco lekkie. Do wnętrz o klasycznym designie lepiej jednak nadają się klamki wykonane z brązu lub mosiądzu.
Tanim i w miarę nowoczesnym rozwiązaniem są klamki wykonane z tworzywa sztucznego. Takie produkty dostępne są w wielu różnych kolorach, a do tego są bardzo wytrzymałe oraz łatwe w utrzymaniu. Osoby, które chcą się jednak wyróżnić, powinny zainteresować się klamkami wykonanymi z drewna, ceramiki lub szkła. Takie produkty są zazwyczaj znacznie droższe i są dużo bardziej podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.